קטעי עיתונות

זכר הניצולים: עבודת השורשים עוברת לרשת

תלמידי תיכון מת"א ישתתפו בניסוי שבמסגרתו יעלו את עבודותיהם לאתר "דורות ממוריאליין". האתר כולל קובצי וידאו וקול, ונשלט מהסמארטפון
 

עמותת "דורות ההמשך", המאגדת את בניהם ונכדיהם של ניצולי שואה, הקימה לפני שלוש שנים אתר אינטרנט בשם "דורות ממוריאליין", הפועל בעברית ובאנגלית ומשמש ארכיון משפחתי וקהילתי. באתר יכול כל אחד מבני משפחות נספי השואה וניצולי השואה לאחסן את הסיפורים, התמונות, המסמכים וכל מידע נוסף בקובצי שמע, וידאו או תצלומים. האתר מאפשר יצירת קשר בין המשתמשים השונים, עד כדי בניית אילן יוחסין וקישורים בין הקהילות השונות והאנשים השונים.

לקראת יום השואה הבינלאומי – כתבות נוספות:

השנה, במקום לכרוך את עבודתם, יבצעו 300 תלמידי י"א מתיכון אליאנס בתל אביב את עבודות השורשים וההנצחה שלהם ישירות באתר, ויוכלו לעדכן אותן בכל רגע נתון באמצעות אפליקציה דרך הטלפון הנייד. תלמידים שאינם באים ממשפחות ששרדו את השואה יבססו את עבודותיהם על ניצולים המתועדים במאגרים.

באליאנס מתכוונים להעלות לאתר גם את עבודות השורשים שנעשו במוסד בארבע השנים האחרונות. גם בתי הספר קלעי בגבעתיים וברנר בפתח תקווה הודיעו כי ייקחו חלק בפרויקט וימירו את עבודת השורשים מהדפים לאתר האינטרנט. בעמותת "דורות ההמשך" אומרים כי במנהל החברה ונוער במחוז המרכז של משרד החינוך כבר הוציאו קול קורא לכל התיכונים להצטרף לפרויקט.

חבר הוועד המנהל בעמותה, יחיאל נרקיס, האחראי על הקשר עם בתי הספר: "בשבועות הקרובים נעביר לתלמידים הדרכה צמודה באשר לדרך תפעול האתר. כל אחד מהם יוכל לעדכן את המידע בכל רגע נתון, אם נזכר בעוד מידע או נחשף למידע חדש. אנחנו מוצאים שבבתי הספר נעשות עבודות זיכרון והנצחה מרובות, אבל לרוב העבודות האלה מוכנסות למגירה אחרי שמקבלים את הציון או ההערכה, ומשם לבוידעם. אני אומר את זה מניסיון אישי. אנחנו רוצים להכניס את העבר וההווה לתוך מכנה משותף ענקי, לתוך אתר הנצחה אחד שיכלול את כל המידע".

נרקיס מוסיף כי האתר מאפשר לאנשים למצוא מכרים או בני משפחה וכך לחדש קשרים. "האתר הזה למעשה מנציח את הקורבנות והניצולים", הוא אומר. "היום כל האתרים הקיימים מספקים בעיקר עדויות".

יום השואה 2017: לזכור, להזכיר ולתרום

שתי אפליקציות ישראליות מבקשות לעזור להנציח את סיפורי הניצולים ולסייע להם כל עוד אפשר

NEXTER | פורסם 23/04/17 17:28 

כשהייתה בת 11, מרים אשל נאלצה להיפרד משמונה האחים שלה, אחרי שהגרמנים הגיעו לביתה ושלחו אותם למחנות ריכוז שונים. אשל חיה בסבל באחד המחנות ונאלצה לחשוב על כל חתיכת לחם שאכלה. רוב משפחתה של אשל נספתה בשואה, חוץ מאחיה ברוך.

לפני שנלקחו על ידי הנאצים, אמם של שמאול ומרים החביאה תמונה, ובה כל מצולמת כל המשפחה שהיא מחוייכת. מרים וברוך הצליחו למוצא את הזכרון האחרון הזה של משפחתם והחליטו לעלות לארץ. ברוך נפל בקרב ארץ ישראל, שנתיים אחרי שעלו. אשל הקימה מאז משפחה גדולה בישראל, שמרה את תמונת "החיוך האחרון", השם שהיא בחרה לה ואמרה "ניצחתי".

מרים אשל | צילום: יחסי ציבור

כבכל שנה, יום השואה הוא תזכורת כואבת לכך שטרם ידועים לנו סיפוריהם של כל אלו שחוו אותה – לא אלו שנספו ואפילו לא אלו ששרדו. שתי אפליקציות חדשות מנסות לדרבן אותנו לזכור את הנופלים, להזכיר את השורדים ולסייע להם להמשיך לחיות בכבוד.

סיפורה של מרים אשל וסיפורים רבים אחרים מתפרסמים באפליקצית "זיכרון", שעלתה אתמול (א'). מפתחי האפליקציה חושבים גם על סיוע לאלה שעדיין חיים בינינו. יוצרי האפליקציה – בר מור, עו"ד יהב בר ונאור אטיה – מנסים לעודד אותנו להיות פעילים יותר בנושא זיכרון השואה על ידי הפצת פעילויות זיכרון.

באפליקציה ניתן להדליק נרות זיכרון וירטואליים המוצגים על גבי מפה, לקרוא את סיפוריהם של ניצולי שואה וגם לתרום לעמותות לרווחתם – "לתת", "אביב לניצולי השואה" ו"מעון ניצולי השואה" – באמצעות כרטיס אשראי, שיחת טלפון, העברה בנקאית או פייפאל.

הורדה: לאנדרואיד | לאייפון

האפליקציה השניה, "דורות ההמשך", הושקה כבר לקראת יום השואה הבינלאומי, המצוין ב-27 בינואר. היא פותחה על ידי העמותה באותו שם, שמנהלת מאגר הנצחה שמאפשר לחבר את הסיפורים של הנספים והניצולים ואפילו למצוא קרובים שהקשר איתם אבד במהלך השנים הקשות של מלחמת העולם השנייה.

מהאפליקציה, שפותחה בסיוע חברת פרטנר, ניתן להעלות פרטים של נספים וניצולים, כולל טקסט, תמונות ומסמכים. לאחר מכן ניתן להצליב מידע עם שמות קרובים וקהילות ולקבל תמונת מצב של הנופלים, השורדים ודורות ההמשך.

הורדה: לאנדרואיד | לאייפון